Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój oznacza wysoką kontrolę jakości, poszanowanie środowiska naturalnego, niestosowanie GMO, nieeksperymentowanie na zwierzętach i przestrzeganie ich praw zgodnie z Powszechną deklaracją praw zwierząt.

Gheda Petfood od 2002 roku jest firmą certyfikowaną, czyli spełnia standardy określone przepisami ISO. Zorganizowany system zarządzania firmy stale odnawia swoją certyfikację w oparciu o zgodnie z normami UNI EN ISO 9001:2015. Ponadto w 2020 roku firma uzyskała certyfikat systemu bezpieczeństwa żywności, spełniając standardy FSSC 22000 dotyczące opracowywania i produkcji suchej karmy dla psów i kotów. Nasz dział kontroli jakości dba o utrzymanie najwyższej jakości w produkcji bezpiecznej karmy dla zwierząt.

Gheda Petfood z dużą uwagą podchodzi do wpływu swojej działalności przemysłowej na środowisko i jest świadoma ograniczeń zasobów naturalnych. Nasza firma dba o zrównoważony rozwój i stosuje praktyki biznesowe zorientowane na kulturę środowiskową, minimalny wpływ na środowisko i wykorzystywanie zasobów naturalnych. Ochrona środowiska i wykorzystywanie energii odnawialnej stanowią główny
cel firmy.

W zgodzie z polityką środowiskową firma Gheda Petfood postanowiła zobowiązać się do:

  1. rzestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska. W rezultacie praktyki biznesowe firmy będą przyjazne środowisku, a firmę będzie cechować:
    • systematyczne podejście do polityki środowiskowej;
    • ciągłe doskonalenie;
    • zgodność polityki Gheda z lokalnymi przepisami;
    • System ekozarządzania i audytu;
  2. Organizowania szkoleń oraz udzielania należytych informacji w celu zwiększenia wiedzy na temat zaangażowania firmy w ochronę środowiska.;
  3. Przestrzegania zasad, procedur i uwzględniania programów środowiskowych na wszystkich poziomach działalności i we wszystkich sektorach (projektowanie, konserwacja, działania procesowe i instalacyjne, produkcja i dystrybucja,
    produkty i opakowania, itd.);
  4. Pomiarów, oceny i kontroli efektywności środowiskowej;
  5. Zaangażowania i ciągłego doskonalenia w zakresie efektywności środowiskowej – w tym oszczędzania energii, kontroli zużycia wody i produkcji odpadów oraz do recyklingu, o ile to możliwe;
  6. Ustalania rocznych celów środowiskowych i okresowej weryfikacji ich
    postępów.

Ostatecznym celem naszej polityki jest ochrona środowiska. System zarządzania Gheda Petfood, stosowany we wszystkich działaniach produkcyjnych, oraz proponowane przez nas działania mają na celu osiągnięcie efektywnych
wyników.

Poprzez działalność rolną człowiek wchodzi w interakcję z ekosystemami. Wiele obecnych upraw jest wynikiem krzyżówek mających na celu zintegrowanie pozytywnych cech różnych odmian roślin. W tym celu konieczne jest, aby krzyżujące się rośliny były zgodne. W przeciwnym razie naturalne bariery, w większości przypadków, uniemożliwią zapłodnienie między różnymi gatunkami. Natomiast GMO jest wynikiem sztucznej rekombinacji materiału uzyskanego poprzez włączenie fragmentów DNA organizmu dawcy do organizmu biorcy – w naturze taka wymiana materiału genetycznego nigdy nie mogłaby zajść.

Przykład: nadanie truskawkom cechy odporności na zimno poprzez włączenie sekwencji DNA, która u ryb arktycznych warunkuje większą tolerancję na niskie temperatury, nie byłoby możliwe przy dotychczasowych technikach krzyżowania
stosowanych w rolnictwie.

Z tego właśnie powodu Gheda Petfood nie popiera swobodnego stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie i respektuje obowiązujące przepisy oraz ograniczenia nałożone na produkty „BEZ GMO”.

Gheda Petfood nie przeprowadza testów na zwierzętach.
Nie przeprowadzamy testów na zwierzętach i nie zlecamy ich w celach produkcyjnych po ustalonej „dacie granicznej”. Dlatego też produkty i wszystkie działania prowadzone przez Gheda Petfood nie szkodzą, nie powodują cierpienia
ani nie zabijają zwierząt.

Firma Gheda Petfood uważa, że:
każde zwierzę ma swoje prawa
– lekceważenie i pogarda wobec tych praw prowadziły i nadal prowadzą ludzi do popełniania zbrodni przeciwko środowisku i zwierzętom
– uznanie przez człowieka prawa do istnienia innych gatunków zwierząt stanowi podstawę współistnienia gatunków na świecie
– ludzie masowo wybijają zwierzęta i być może będą tak postępować także w przyszłości
– szacunek ludzi do zwierząt wiąże się z szacunkiem międzyludzkim
– dzieci powinno się od najmłodszych lat uczyć obserwować, rozumieć, szanować i kochać zwierzęta

Powszechna deklaracja praw zwierząt

Artykuł 1

Wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji.

Artykuł 2

  1. Każde zwierzę ma prawo do szacunku.
  2. Człowiek, jako gatunek zwierzęcy, nie może rościć sobie prawa do tępienia innych zwierząt lub do ich wyzyskiwania. Ma natomiast obowiązek wykorzystania całej swej wiedzy w służbie zwierząt.
  3. Każde zwierzę ma prawo oczekiwać od człowieka poszanowania, opieki i ochrony.

Artykuł 3

  1. Żadne zwierzę nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa.
  2. Jeśli okaże się, że zwierzę musi być zabite, należy je uśmiercić szybko, nie narażając go na ból i niepokój.

Artykuł 4

  1. Każde zwierzę, które należy do gatunku dzikiego, ma prawo do życia na wolności w swym naturalnym otoczeniu, ziemskim, powietrznym lub wodnym oraz prawo do rozmnażania się.
  2. Każde pozbawienie wolności, choćby w celach edukacyjnych, jest z tym prawem sprzeczne.

Artykuł 5

  1. Każde zwierzę należące do gatunku, który żyje zazwyczaj w środowisku ludzkim, ma prawo żyć i rosnąć zgodnie z rytmem oraz warunkami życia i wolności właściwymi dla swego gatunku.
  2. Każde zakłócenie tego rytmu i tych warunków przez człowieka w celach merkantylnych jest z tym prawem sprzeczne.

Artykuł 6

  1. Każde zwierzę, które człowiek wybrał na swego towarzysza, ma prawo żyć tak długo, jak długo pozwala na to jego gatunkowa natura.
  2. Porzucenie zwierzęcia jest aktem okrutnym i nikczemnym.

Artykuł 7

Każde zwierzę pracujące ma prawo do pewnych ograniczeń czasu i intensywności tej pracy, do odpowiedniego wyżywienia i odpoczynku.

Artykuł 8

  1. Doświadczenia na zwierzętach, które wiążą się z cierpieniem fizycznym i psychicznym niezgodne są z literą prawa zwierząt, zarówno w wypadku doświadczeń medycznych, naukowych, handlowych, jak i wszystkich innych.
  2. Należy rozwijać i stosować w tym celu zastępcze metody techniczne.

Artykuł 9

Jeśli człowiek hoduje zwierzę w celach żywnościowych, należy je karmić, hodować, przewozić i zabijać, nie narażając go na niepokój i ból.

Artykuł 10

  1. Żadne zwierzę nie może służyć rozrywce człowieka.
  2. Pokazy oraz widowiska z udziałem zwierząt narażają na szwank godność zwierzęcia.

Artykuł 11

Każdy akt prowadzący do zabicia zwierzęcia bez koniecznej przyczyny jest mordem, czyli zbrodnią przeciwko życiu.

Artykuł 12

  1. Każdy akt prowadzący do uśmiercenia dużej ilości zwierząt dzikich jest masowym morderstwem, czyli zbrodnią przeciwko gatunkowi.
  2. Zanieczyszczanie i niszczenie środowiska naturalnego prowadzi do masowej zagłady zwierząt.

Artykuł 13

  1. Zwierzę martwe należy traktować z poszanowaniem.
  2. Sceny brutalnego traktowania zwierząt powinny być usunięte z kin i telewizji, z wyjątkiem filmów przeznaczonych do celów edukacyjnych.

Artykuł 14

  1. Stowarzyszenia ochrony i opieki zwierząt powinny mieć reprezentantów na szczeblu rządowym.
  2. Prawa zwierząt powinny być prawnie usankcjonowane, tak jak prawa człowieka.